Menu

Vis indlæg

Her kan du se alle indlæg fra den valgte bruger. Bemærk, at du kun kan se indlæg i de kategorier, du i øjeblikket har adgang til.

Vis indlæg Menu

Indlæg - A5ive

#31
Generel Elektronik / Hvor er vi flest?
September 22, 2014, 09:48:37
Jeg kunne rigtig godt tænke mig at vide hvor der kommer mest aktivitet fra her i landet.

Både af ren interesse og for at se hvor man måske kunne gøre noget for at sprede kendskabet til vores forum.

Man behøver ikke at besvare her i tråden om man har stemt eller ej og det er selvfølgelig helt frivilligt om man vil.

Jeg har valgt at tage udgangspunkt i de gamle amter, da de nye regioner er lidt for intet sigende.



Jeg selv har valgt Odense :)
#32
Generel Elektronik / Sv: Automatisk hønselem
September 16, 2014, 09:09:55
Hej Lasse.

Jeg har også selv gået med ideen om at lave sådan en, mangler dog bare lige hønsegården og hønsne :)


Som motor kan du bruge en motor fra en vinduesvisker fra en gammel bil. Alt efter hvilken hugger du spørger så ligger prisen mellem 50-500.
Den kan sagtens løfte sådan en lem.

Du kan bruge et kip relæ som du sætter direkte på en alm timer til 230v.

Så skal du have en afbryder i hver ende af vandringen. Så når kip relæet skifter position så køre den kun i den retning til den bliver afbrudt.

Vær opmærksom på at nogle viskermotorer har indbrygget et kredsløb som gør at den kun kan køre i en bestemt sekvens. Nogle gange er dette også et mekanisk "kredsløb".
Alt efter hvilken motor du får fat i så burde de fleste være til at kunne lave om så de kan bruges. Det kan være du skal lave udveksling på.
#33
Må lige tilføje til dit bud Jan. Hvis det bliver lavet sådan, så kan alle holde deres "speeder" nede end til signalet bliver grønt, og på den måde vil ingen kunne drage nytte af "hurtig response".

Hej Racefun.

Jeg ville mene at du kunne sætte en OP-Amp til at måle på start signalet og på banen(motoren) som så går til fks en 555 timer som kan afbryde strømmen til banen med et relæ.

Det skal virke så når startsignalet er low, så er det motoren som bestemmer om den kan trigge udgangen. og så snart at startsignalet bliver high så kan den aldrig trigge udgangen. Eller omvendt med High/low. Alt efter hvordan det lige er nemmest at bixe sammen :)


#34
Men når du går i gang med de andre projekter, så vil vi jo meget gerne se med fra sidelinjen.

Tag endelig billeder og skriv hvordan du laver det :)
#35
Andet analog relateret / Sv: Puls trigger
August 11, 2014, 08:18:02
Hej Daniel.

Når du skriver puls, mener du så den puls hjertet laver eller snakker vi om en anden frekvens?

Det du søger er faktisk en astabil multivibrator. Den kan opbygges med en 555 IC og 2 modstande og en kondensator.

Er det korrekt forstået at den ene kontakt skal tænde for begge kontakter?

Hvilke to output snakker vi om? Kan gætte mig til at det ene output nok er din puls, men er den anden en konstant 15v?
#36
Generel Elektronik / Sv: Dimser 5N60 vs. 5N60B
August 04, 2014, 09:14:18
Hej og velkommen til Johnny

Når du skriver en dims.
Mener du så en IC dims med flere end 3 ben eller en transistor dims med 3 ben?
#37
Det kunne da være et spændende fælles projekt her på sitet :)
#38
det er lidt en videnskab i sig selv at lade på batterier til mobiltelefoner. de fleste har integreret lade print i sig som lader batteriet på forskellige måder.

hvis man tog et alm bly/syre batteri, så mener jeg at det er 10% af batteriets kapacitet at man lader med.

så et bly/syre batteri på 65Ah skal lades med 6,5A.

da de fleste batterier til mobiler nu til dags er på 3100mA ville jeg jo mene at 1A er rigeligt. men igen jeg må indrømme at jeg ikke har haft fornøjelsen af at sætte mig ordenligt ind i nyrer batterier.
ved lejlighed vil jeg da følge op på det, men jeg er igang med at sætte 235 kvm2 hus istand, så det bliver nok ikke lige i morgen :)

men er du god til engelsk så er der masser af Info at finde på lige præcis dette område, er godt forsøg ville være at søge på intelligent battery charger, eller smart charger. samtidigt med at du søger på batteri typen.

håber det hjalp lidt :)
#39
Hej.

Hvis din mobil normalt bliver ladet med et USB Stik, så er der ingen fare.

Det er altid lige gyldigt med hvor mange ampere en forsyning kan levere, bare den levere nok.


Du kan se batteriet som en modstand(Den belaster jo strømforsyningen)
Nu leger vi at batteriet er en 10 Ohms modstand
Så har du din strømforsyning som kan levere 5V og 3A
I følge Ohms lov så er I=U/R -> 5/10 = 0,5A

Så hvis dit batteri belaster med hvad der svarer til 10 Ohm, så vil den altid kun trække 500mA ved 5V med mindre din strømforsyning kun kan levere 100mA
#40
Altid godt at høre at i fik bugt med problemet :)
#41
Citat fra: Julle Dato Juli 09, 2014, 08:44:08
Citat fra: A5ive Dato Juli 07, 2014, 12:26:15
Citat fra: Danni-Hansen Dato Juli 04, 2014, 21:35:49
Interessant :) Det må undersøges, tror jeg har en 14-16 CD/DVD ubruglige dreve liggende..
hov hov hov, de er skam ikke ubruglige, der findes utal af projekter med sådan nogle. :)

man må IKKE SMIDE sådan en guld gruppe UD ;-)

så heller sende det til mig :-D
Godt jeg ikke er alene om at dele det syns punkt. Jeg har også gemt et utal af div disk drev over tidens løb, og når tiden byder det kunne dette være et sjovt projekt

http://hackedgadgets.com/2014/01/07/cnc-macnine-built-using-floppy-drives/
#42
Citat fra: Danni-Hansen Dato Juli 04, 2014, 21:35:49
Interessant :) Det må undersøges, tror jeg har en 14-16 CD/DVD ubruglige dreve liggende..
hov hov hov, de er skam ikke ubruglige, der findes utal af projekter med sådan nogle. :)
#43
Køb og Salg / Sv: LM2596 DC til DC
Juli 04, 2014, 11:38:55
Citat fra: Danni-Hansen Dato Juli 04, 2014, 08:25:13
Ikke forstået?
Det siges at folk fra jylland prutter mere med prisen end resten :)
#44
præcis.
Der sidder faktisk også nogle stærke i CD/DVD drev, ved den del som fokusere laseren. De er på størrelse med små afkoblings kondensatorer :)
#45
Jeg vil også mene at så længe det er en alm dc motor så burde man kunne trække noget ud af den. prøv at sæt nogle RE magneter på siden af den, så du forstærker magnetfeltet. Det kan du også gøre på den der skal trække den, det giver lige lidt mere power.