Dansk Elektronik Forum
Generel Elektronik => Lyd & HIFI => Andet lyd relateret => Emne startet af: DATPA efter September 07, 2015, 13:18:00
-
Hej folkens!
Jeg står og skal tilslutte en Hornhøjtaler til en IP-telefon, dette skal gøre med en forstærker, da der stort set intet lyd kommer ud af telefonen. RS-online har forslået disse produkter, men jeg ville egentlig gerne ha' en billigere forstærker. Og gerne Mono
http://dk.rs-online.com/web/p/products/5350322/
http://dk.rs-online.com/web/p/products/2174670/
Håber der er en der kan hjælpe. Skal bruge det hurtigst muligt
-
Det er ikke "bare" en almindelig audio forstærker.
Højttaleren får en 100V linje spænding leveret fra forstærkeren, så du er over i professionelt PA-udstyr.
Alle de PA-forstærkere med 100V line jeg har kunnet finde er MEGET dyrere end den til kr. 1.018,67 + moms som du har fået anbefalet af RS.
-
Vil det sige det ikke vil kunne lade sig gøre med den opsætning som RS foreslået?
-
Jeg er ikke en audio specialist,
men virker en normal mono forstærker (4Ohm) + en 100V audio transformator?
http://www.conrad.de/ce/de/product/313210/Omnitronic-ELA-T20-Transformator-20-W?ref=list
http://www.conrad.de/ce/de/product/313365/Druckkammerlautsprecher-Omnitronic-NOH-15R-15-W-Weiss-1-St?ref=searchDetail
http://www.conrad.de/ce/de/product/130082/Kemo-Verstaerker-Modul-M033N-Baustein-8-20-VDC-Ausgangsleistung-18-W?ref=searchDetail
gerd
-
Vil det sige det ikke vil kunne lade sig gøre med den opsætning som RS foreslået?
Jo, de to ting RS foreslår passer sammen.
Du spørger efter en billigere forstærker, og det har jeg ikke kunnet finde, når det skal være en professionel PA-forstærker med 100V.
Du kan måske stykke det sammen at de stumper gerd foreslår, men husk at der skal også kabinet og strømforsyning til (+ din tid).
-
Jeg siger mange tak for jeres forslag og assistance!
Jeg bestilte delene fra RS, og satser på det kommer i dag og i morgen