Vis indlæg

Denne sektion tillader dig at se alle indlæg oprettet af dette medlem. Bemærk at du kun kan se indlæg der er oprettet i områder du i øjeblikket har adgang til.


Beskeder - fase

Sider: [1]
1
Generel Elektronik / Sv: Hjælp til solcellesystem.
« Dato: Maj 17, 2022, 14:49:12 »
For at kunne lave beregninger over ladetid er det nødvendigt at kende ladespændingen, som til 12V batterier ikke bør overstige 14,2 V. Det ser ud til at du vil koble dine solceller parrallet. Det bringer os tilbage til spørgsmålet, hvor stor er spændingen så. Du bør ved sammenkoblingen sørge for at ladespændingen ikke overstiger de 14,2 V. Det medfører noget elektronik.

2
Grunden til, at der skal være en jordforbindelse, er at du skal være beskyttet mod farlig spænding i forhold til jord. Så hvis der ikke er forskellig spænding på de områder, du skal ligge på er der ingen problemer i den manglende jordforbindelse. Det betyder at du først er i fare for farlige spændinger, hvis der er overgang i madrassen til stel og dermed jord.

Sider: [1]