Hejsa,
Jeg har i gennem lang tid rodet med at lave en 12-14v, lys sensor til vores katte løbegård, både baseret på phototransistore og her senest på en ne555 med en photoresistor, og de virker alle sammen i princippet, men jeg har problemer med lys følsomheden, typisk tænder de i den tidlige del af "skumringen"(er det her et rigtigt ord

og jeg vil gerne have dem til først at tænde når det faktisk er mørkt.
Jeg har ikke en variable modstand lige i øjeblikket så jeg har givet det her kredsøb 1Mohm,2Mohm og 10Mhom fast i stedet, og det slukker først når jeg lyser på det med en dewalt 18volt lygte. I følge beskrivelsen skulle en variable modstand sat til 1Mohm første tænde kredsløbet i mørke.
photo resistoren har en modstan på 200 ohm når jeg lyser på den og en modstand på omkring 630Kohm, i mørke.
jeg har en LED med 2 * 220 ohm modstande i serie på pin 3 af ne555 chippen
http://talkingelectronics.com/FreeProjects/555/555-DarkDetector.gifEr der nogen der kan skubbe mig i den rigtige retning.
mvh
Lasse