Hej electronik forum
Nå men nu har jeg besluttet at kastet mig ud I elektronikkens verden og vil prøve at bygge mig en akvarium computer, som skal kunne styre pH via magnetventil og Co2, TDS ell µs målinger, Led Lys med sol op og sol ned, Temp/termostat (køl og varme), Doserings pumpe til gødning mm, og måske noget automatisk vand påfyldning, og indtil videre skal den kunne styre 2 akvarier.
Planen er selvfølgelig så at bruge arduino systemet, og jeg har søgt nettet tyndt efter diverse oplysninger for at finde ud af hvad jeg Ca skulle bruge til projektet, da jeg næsten er nybegynder inden for elektronik, har dog for nylig bygget en termostat styring og en vandpumpe styring til køle system ellers har jeg lavet diverse lys-styringer og styrings paneler til mit gamle mobil diskotek, men det er nu over 25 år siden og kan ski ikke huske så meget mere, men håber, man ikke bliver for gammel til at lære

og at der er nogle hjælpsomme sjæle herinde der kan lære mig det

måske en der syntes det ville vare sjovt at bygge det sammen med mig og som man måske kunne mødes med face to face, jeg bor i Storkøbenhavn.
Det skal så også siges at jeg bliver nød til at købe lidt af gangen, da pengene er meget små her.
Men her er da hvad jeg har bestilt indtil videre og nu da jeg er lidt blank på dette område og ikke har så mange penge at gøre godt med, har jeg valgt de lidt billiger board til at starte op med.
Sainsmart Leonardo R3 ATMEGA32U4
Sensor Shield V5.0 Special Sensor Expansion Board
SainSmart Arduino I2C RTC DS1307 AT24C32 Real Time Clock Module
Mini Universal Solderless Breadboard 400 Tie-points +65PCS Jumper cable wire
4 x 4 Matrix Array 16 Key Membrane Switch Keypad Keyboard.
Og her er så hvad jeg har planer om at købe senere.PH Electrode Probe BNC Connector.
Komponenter til hvis man selv skal lave en pH & Tds-µs styring, har dog ikke lige fundet ud af hvad jeg skal bruge.
TDS ell µs probe, (hvis de da ellers er til at finde for menneske penge)
Temp føler
bnc connector
Servo’er til doserings pumpe, (hvis ikke dem fra min gamle fjernstyring kan bruges)
3.0" 3" TFT LCD Module Display + PCB adapter + Touch Panel.
Eller
3.2" inch TFT LCD module with touch screen controller and a SD card cage, 240x320 than 128x64 lcd
Er dog meget I vildrede, ang hvilke skærm jeg skal vælge??
Så er det nu jeg ville spørge om der er nogen der kan komme med gode råd og vejledning, samt kan sige om der måske er noget jeg har glemt eller mangler, eller er lidt overkill?? til dette Project.
PS. Hvis der er nogen som ved hvor man kan finde lidt læse stof på dansk om arduino, opbygning, coder mm, så modtager jeg meget gerne links

Mvh
Hobby elektronik begynderen Johnny